Skip to content


Sääsetõrjevahendid- kuidas valida? Poelettidel on suur hulk erinevaid sääsetõrjevahendeid, kuid kui soovid looduslikku alternatiivi sünteetilisele, siis valik kipub jääma juba oluliselt väiksemaks. Selles blogipostituses anname ülevaate kuidas kaitsta ennast ja oma peret sääserünnakute eest looduslikult. Nimekirja koostamisel lähtusime seekord põhjanaabrite poolt pakutavatest toodetest ehk siis kõik tooted on pärit Soomest.  Frantsila maheürditalu ja Tervaskanto tõrvatooted on hea looduslik alternatiiv sünteetilistele sääsetõrjevahenditele.

 

Sääsetõrje ehk NEID SÄÄSED KARDAVAD!

 

Eeterlik õli „Tsitronella“

 

Eeterlik õli "Tsitronella"
Eeterlik õli “Tsitronella”

Tsitronella eeterlik õli on looduslik sääsetõrjevahend.

Tsitronella on antiseptiline, meeldivalt sidrunilõhnaline eeterlik õli, mis rahustab ja tõstab tuju. Tal on peavalu ja migreeni leevendav toime, puhastab ja värskendab õhku ning ei meeldi  sääskedele.

Sääskede peletamiseks kanna valmis tehtud lahus otse nahale või riietele, sobib ka lastele, segatuna loodusliku beebiõli või jojobaõliga.  (20 tilka tsitronellat ja 2spl õli millega segame).  

Ka võib õli kasutada õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed magamistoast eemal.

 

 

Eeterlik õli „Lavendel“

 

Eeterlik õli "Lavendel"
Eeterlik õli “Lavendel”

Lavendli eeterlik õli on lausa imeline õli, sest selle lõhn meeldib paljudele inimestele. Lavendli aroom mõjub rahustavalt kehale ja hingele,  puhastades meeled ja lõõgastades organismi. Kuid see õli ei meeldi sääskedele.  Lavendliõli sisaldab kamprit, mis hoiab paljud putukad eemal.

Sääskede peletamiseks võib kanda õli otse nahale või riietele, sobib ka lastele, segatuna loodusliku beebiõli või jojobaõliga.  (25 tilka lavendliõli ja 2spl õli millega segame).  

Kasuta lavendliõli ka õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed magamistoast eemal.

Lavendel leevendab ka  sääse- ja teistest putukahammustusest tingitud sügelust ja ärritust.

 

Eeterlik õli „Eukalüpt

 

Eeterlik õli "Eukalüpt"
Eeterlik õli “Eukalüpt”

Eukalüpti eeterlik õli on tuntud oma lõhnastava toime, samuti viirusevastaste ja antiseptiliste omaduste poolest. Õli on kõigile meelepärase lõhnaga, värskendab ja puhastab toaõhku. Toetab hingamisteede haiguste ja grippi ravi ning tugevdab organismi vastupanuvõimet

Eukalüptiõli sisaldab tsineooli, millel on antiseptiline ning sääski peletav toime seega sobib eukalüptiõli kasutada putukate tõrjumiseks.

Sääsetõrjevahendiks kasuta  15 tilka eukalüptiõli  ja sega 20 ml kange alkoholiga, piserdada riietele.

Lastele tee lahus 10 tilka eukalüptiõli, 10 tilka tsitronellaõli ja 2spl baasõli (viinamarja, magusmandliõli, jojobaõli)

Kasuta eukalüptiõli ka õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed eemal seal kus viibid.

 

Eeterlik õli „Tüümian“  ehk „Aedliivatee“

 

Looduslikud sääsetõrjevahendid
Eeterlik õli “Tüümian”

Tüümianil on tugev, vürtsikas kuid samal ajal soe aroom, mille on loonud tümool ja karvakrol. (Tümool ja karvakol  on ained mis on tugeva antiseptilise toimega)

Tüümianiõlil on tugev antiseptilised omadused, sest ta aitab ravida haavu ja nahaärritusi, nagu ekseem ja dermatiit. Tal on ka seenevastane toime. Lisaks on hea sääsetõrjevahend.

Sääsetõrjevahendi tegemiseks segage 4 tilka tüümiani eeterlikku õli ühe supilusikatäie oliiviõli või jojobaõliga.

Kasuta tüümianiõli ka õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed eemal ruumist kus viibid.

Tüümian leevendab ka  sääse- ja teistest putukahammustusest tingitud sügelust ja ärritust.

 

Eeterlik õli „Teepuu

 

Looduslikud sääsetõrjevahendid
Eeterlik õli “Teepuu”

Teepuuõli tuntud kui nahahaiguste, hingamisteede ja seenhaiguste ravija,  kasutatakse ka mitmesuguste kosmeetikatoodete ja pesemisvahendite koostises.  (Teepuuõli  sisaldab terpeenalkohole ja terpiin-4 ja gamma ning alfa terpiine, mis annavad talle bakterivastase toime)

Sääsetõrjevahendi tegemiseks segage 10 tilka teepuuõli ühe supilusikatäie oliiviõli või jojobaõliga.

Teepuu leevendab ka  sääse- ja teistest putukahammustusest tingitud sügelust ja ärritust, kanna ärritunud kohale paar tilka. See on üks vähestest õlidest mida võib kanda otse nahale.

Kasuta teepuuõli ka õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed ruumis teemal kus viibid.

 

Eeterlik õli „Piparmünt

 

Looduslik sääsetõrje
Eeterlik õli “Piparmünt”

Piparmündiõlil on  jahutav värske aroom, sisaldab peamiselt mentooli mis ei meeldi sääskedele.

Piparmündi eeterlikku õli kasutatakse traditsiooniliselt palaviku peavalu ja seedehäirete korral, piparmündi eeterlik õli on ka efektiivne seenhaiguste  ja ekseemide puhul.

Sääsetõrjevahendi  tegemiseks lahjendada piparmündiõli taimse alusõliga (näit mandliõliga, viinamarjaseemeõliga või avokaadoõliga).

Piparmünt on jahutava toimega ja vähendab naha sügelust, kasuta seda segu ka punnidel sügeluse ja kiheluse leevendamiseks.

Piparmündiõli võid kasutada ka õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed ruumis teemal kus viibid.

 

Eeterlik õli „Seeder

 

Looduslikud sääsetõrjevahendid
Eeterlik õli “Seeder”

 

Seedri eeterlik õli on värske, puidune, kergelt kamperjas aroom. Antiseptiline, limaskestade ärritust ja sügelust leevendav õli. Hingamisteede vaevustele, kurgus ärritava köha puhul.

Sisaldab peamiselt cedrooli (leidub okaspuudes ja on põletikuvastase toimega) ja cedreeni (aine mida leidub seedri eeterlikus õlis ja ei meeldi sääskedele).

Sääsetõrjevahendi tegemiseks sega 10 tilka seedriõli ühe supilusikatäie baasõliga.

Seedriõli võid kasutada ka õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed ruumis teemal kus viibid.

 

Eeterlik õli “Mänd

 

Looduslik sääsetõrjevahend
Eeterlik õli “Mänd”

Männi eeterlik õli on värske, okka- ja palsamilõhnaline.

Männiõlil on antiseptiline, bakteritsiidne ja desinfitseeriv mõju. Seda õli soovitatakse ruumide lõhnastamiseks ja õhu puhastamiseks. Ta hõlbustab hingamist, mistõttu sobib kasutamiseks kopsuhaiguste ja külmetuste korral. Aroomiteraapias kasutatakse männiõli  valu vähendamiseks, väsimuse ja stressi leevendamiseks.

Männiõli sisaldab rohkelt pineeni mida  leidub kõige rohkem männis ja see annab männiokastele omapärase lõhna)

Sääsetõrjevahendi tegemiseks sega 15 tilka männiõli ühe supilusikatäie baasõliga.

Männiõli võid kasutada ka õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed ruumis teemal kus viibid.

 

Eeterlik õli „Rosmariin

 

Looduslikud sääsetõrjevahendid
Eeterlik õli “Eukalüpt”

Rosmariinil on ürdine, tugev, kaprine, puidune , ergutav ja värskendav aroom. Tal on meeldiv lõhn inimese jaoks, kuid see lõhn ei meeldi sääskedele.

Rosmariini eeterlikku õli kasutatakse efektiivselt valuvaigisti ja antiseptikuna. Ta suurendab immuunsust, omab antioksüdandi toimet. Tänu tugevatele antiseptilistele omadustele kasutatakse rosmariiniõli külmetushaiguste, astma ja teiste hingamisteede haiguste puhul, lisaks lahtistab ta röga.

Sääsetõrjevahendi tegemiseks sega 15 tilka rosmariini eeterlikku õli ühe supilusikatäie baasõliga.

Kasuta ka õlilambis või difuuseris, et hoida sääsed ruumis teemal kus viibid.

 

Tõrva-vaigu salv (Frantsila)

 

Looduslikud sääsetõrjevahendid
Torva-vaigu salv

Frantsila tõrva-vaigu salvis on ühendatud Hämenkyrö tõrva ja vaigu nahka desinfitseerivad ja hooldavad omadused. Salv sisaldab: takja juurt, mesilasvaha ja külmpress taimeõli (päevalille ja oliivi), ning Soome raudrohu, kuuse ja männi õieteraapilisi ekstrakte.

Vanarahvas kasutas tõrva ja vaiku naha desinfitseerimiseks, haavade, nahalõhede, nahapaksendite, põletike, akne ja atoopilise naha ning psoriaasi puhul, putukahammustustel ja sääskede peletamiseks

Määri salvi kehal olevatele pulseerivatele kohtadele, et sääskedel ebameeldib lõhn leviks paremini ja kestaks kauem.

 

Lavendlisalv (Frantsila)

Sääsetõrje
Lavendlisalv

Lavendlisalv rahustab meeli ja nahka. Leevendab kuivusest või päikesepõletusest tingitud nahaärritusi. Masseerige koheselt kergete liigutustega kahjustatud alale. Määrige enne magamaminekut olmukohtadele, rindkerele ja jalataldadele, et soodustada rahulikku ja kosutavat und. Kasutage ka sääskede peletamiseks, määrige kätele ja jalgadele, võib salviste kätega ka kergelt juuksed üle tõmmata.

 

 

 

 

Tõrvaõli 10ml ja Tõrvaõli 50ml

Tõrvaõli
Tõrvaõli

Tervaskanto Tõrvaõli on puhas loodustoode, mida saadakse Lapimaa tõrvakändudest tõrva ajamise käigus. Tõrvaõli sobib väga hästi sääskede peletamiseks. Isegi madalates kontsentratsioonides on sellel looduslikul komponendil nii tugev ja  terav lõhn, et sääsed tunnevad seda 1 meetri kauguselt ja nad kardavad lähemale lennata.

Sääskede peletamiseks, kuppudele ja putukahammustustele. Kantakse nahale puhtalt või segatuna õli/salviga. Korralik segu saadakse nii, et pool kogusest moodustab tõrvaõli ja pool baasõli (näiteks rapsiõli). Võib kanda ka otse nahale või riietele, sobib ka lastele. Segu saab kasutada pea kõigi lendavatele putukate tõrjumiseks.
Kanda puhtalt ainult kuppude ja hammustuste peale. Leevendab valu, sügelust ja paistetust.

 

Tõrvaõlisalv „Natural“

Tõrvaõlisalv
Tõrvaõlisalv

Tõrvaõlisalv on kookosõlil põhinev kõrgekvaliteediline salv probleemse naha hoolduseks, sisaldab 5% tõrvaõli.
Tõrvaõlisalv sobib hästi putukahammustuste leevendamiseks, eriti lastele ja tundliku naha korral.

Tõrvaõlisalv  on ka traditsiooniline vanarahava viis sääskede tõrjumiseks. Selle traditsioonilise kreemi tõhusus põhineb tõrva lõhnal.

Tervaskanto  tõrvaõlisalvi kasutatakse putukahammustustele ning putukate ja sääskede peletamiseks.

 

 

 

Difuuser – mis see on?

 

Difuuser- õhu niisuataja ja aromatisaator
Difuuser- õhu niisuataja ja aromatisaator

Difuuser ehk õhu niisutaja – aromatisaator.  See on super hea toode kui Sulle meeldivad mõnusad aroomid, siis difuuserist on suur abi. Võid seal kasutada kõiki eeterlikke õlisid.  Difuuseri eeliseks on see, et eeterlikud õlid ei lähe keema ega kõrbema nagu seda võib juhtuda aroomilambiga. Lisaks on difuuserit lihtne ja mugav kasutada. Tootest väljuv jahe udu loob mõnusa atmosfääri. Difuuser on üks efektiivsemaid ja ohutumaid mooduseid eeterlike õlide molekulide levitamiseks kodus, spades, avalikes ruumides.

Meie poes pakutavad difuuserid

 

 

Lavendel, tüümian, piparmünt ja rosmariin on taimed mida saad kasvatada ka oma koduaias ning aitavad sääski eemal hoida. Näiteks rosmariini oksi võid suitsetada grillil ja Su läheduses pole ühtegi sääske seega suurepärane sääsetõrjevahend

.

 

Pea meeles, et lahjendamata tohib nahale määrida vaid üksikuid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu- ja lavendliõli.

 

Kuid kui sääsed on siiski jõudnud Sind juba pureda, siis võid proovida:

  • Piparmündi, kummeli, raudrohu lillevesi – lillevesi on põhimõtteliselt vesi, mis on eeterliku õli valmistamise juures destillaadina tekkinud, tal on raviomadused, kuid mitte eeterlike õlide kangust, tänu sellele sobib ka imikutele.
  • Aloe taime mahlaga hõõruda
  • Soodaveega puhastada kuplaid
  • Pese korralikult seebiga puhtaks ja tupsuta peale lavendliõli või lahjendatuna piparmündiõli

 

 

Mõnusat sääsevaba suve!

 

Loodusilu.ee

 

Loe ka eelmist postitust Looduslik sääsetõrjevahend