Selles postituses jagame nõuandeid kuidas valida parim päikesekaitsekreem.
Päikesepaistelisemad päevad on käes, mis tähendab, et tõenäoliselt olete sellel suvel oma plaanidesse lisanud ka rannapuhkuse. Lisaks plätudele, päikeseprillidele ja rätikule veenduge, et olete oma rannakotis säästnud ruumi päikesekaitsekreemi jaoks.
Vähiliidu andmetel on nahavähk Eestis kõige üks levinumaid vähivorme. Päikesekiirgus põhjustab ka nähtavaid vananemismärke nagu kortsud ja hüperpigmentatsioon.
Ehki päikesekaitsekreemi kasutamisele mõeldakse pigem ilmade kuumenedes, siis tegelikult on seda aastaringselt kasutada.
Milline päikesekaitsekreem valida?
Otsi päikesekaitsekreemi pakendilt nimetust “laia spektriga”, sest see tähendab, et see kaitseb nii UVA- kui ka UVB-kiirte eest. UVA-kiired vanandavad teie nahka enneaegselt, põhjustades kortse ja vananemislaike, samas kui UVB-kiired põhjustavad päikesepõletust. Mõlema ületamine võib põhjustada nahavähki.
UVA kiired põhjustavad fotovananemist ning nõrgestavad naha immuunsüsteemi. UVA kiired tungivad sügavale ja on võimelised isegi aknaklaasi läbima.
UVB kiired lühemad ning jõuavad naha pindmistesse kihtidesse, mõjutades seal naha pealispinda. UVB kiired tekitavad nahap’letust ja punetust ning on peamised nahavähi tekitajad.
Kui päikesekaitsekreemi pakendile on kirjutatud ainult SPF, siis kaitseb see ainult UVB kiirte eest!
Kas valida päikesekaitsekreem füüsilise või keemilise filtriga ehk mis vahe on keemilistel ja füüsilistel filtritel.
Füüsilised ehk mineraalidel põhinevad päikesekaitsekreemid.
Mineraalidel põhinevad päikesekreemid püsivad naha pinnal ja peegeldavad päikesekiired tagasi.
Füüsiliste päikesekaitsekreemide koostises on kasutatud titaandioksiidi või tsinkoksiidi. Need kreemid ei imendu nahka ja annavad kaitse nii UVA- kui ka UVB-kiirguse eest.
Soovitav on neid päikesekaitsekreeme kasutada tundlikul nahal, kuna ei põhjusta nahaärritusi.
Päikesekaitsekreemid hakkavad kohe tööle kui saab nahale kantud, ei pea ootama enne päikese kätte minemist.
Miinuseks võib pidada seda, et võivad jätta nahale valkja kihi, kuigi enamus tänapäevaseid päikesekaitsekreeme ei jäta enam.
Natural Beauty e-poes on müügil ainult füüsilised ehk mineraalidel põhinevad päikesekaitsetooted.
Keemilised päikesekaitsetooted
Keemilised blokaatorid toimivad peamiselt UV-kiirte neelamise ja absorbeerimise kaudu, see protsess võib põhjustada naha kuumenemist ja tekitada vabu radikaale.
Keemilisi päevituskreeme on mugav kasutada ja ei jäta nahale valkjat kihti, aga päevituskreemi koostises olevad ained võivad tekitada ärritust tundlikule nahale.
On tehtud uuringuid kus keemilised päikesekaitsetooted võivad kahjustada hormoonsüsteemi toimimist, tekitada hormoontundlikke vähitüüpe või vabu radikaale naha sees.
Hawaiil on keelatud keemiliste filtritega päikesekaitsetoodete müük kuna sisaldavad oksübensooni ja oktinoksaati, mis põhjustavad korallide pleekimist ning need on kahjulikud ookeani ökosüsteemidele.
Mida teha kui nahk on päikese käes ära põlenud?
Nahapõletuse tekkides kasuta õrna ja niisutavat nahahooldust. Rahusta nahka Aaloe Vera geeliga, tarbi palju vedelikku.
Ära kasuta põlenud nahal koorivaid tooteid ja väldi päikesekiirgust.
Natural Beauty e-poes on suur valik füüsilise filtriga looduslikke päikeskaitsekreeme.
Kogu valiku päikesekaitsekreeme leiad SIIT
Värvikat ja päikeseküllast suve! 🙂
Loodusilu.ee
Loe ka: Turvaliselt koos päikesega, juttu on naturaalsetest õlidest, kus on looduslik päikesekaitse