Skip to content
Kas oled vaadanud oma vanaema,  vanaisa või ka ema – isa jalgu? Kas oled märganud muutust? Kui jah, siis on just nüüd õige aeg see jutt läbi lugeda, et aidata hoida kontrolli all eakate jalahooldus.
 
Kõik inimesed peaksid jalgu hooldama ja pöörama neile tähelepanu. Eriti aga need, kes tegelevad aktiivselt spordiga või kellel on seisev töö. Kuid täna soovin erilist tähelepanu pöörata hoopis eakate jalahooldusele ning jagada mõned soovitused.
 

Kuidas erineb eakate jalahooldus noorte jalahooldusest?

Eakate jalahooldus võib erineda noorte jalahooldusest mitmel viisil. Eakatel võivad esineda erinevad jalaprobleemid, nagu kuiv nahk, kallused, konnasilmad ja seeninfektsioonid, mis vajavad erilist tähelepanu. Samuti võib eakatel olla halvenenud vereringe ja tundlikkus jalgades, seega tuleb olla ettevaatlik vigastuste vältimiseks. Lisaks võib eakatele olla raskem jalgade hooldamisega ise hakkama saada Võib vaja minna välist abi, näiteks professionaalse jalaspetsialisti teenuseid, kes on saanud vastava koolituse ning oskab toime tulla eaka inimese jalahooldusega.
 

Sage probleem- ei julge rääkida.

Tihti on nii, et eakad ei julge rääkida oma jalgadega seotud probleemidest, näiteks, et ei saa ise küüsi lõigata. Kindlasti on see individuaalne ja sõltub eakate inimeste iseloomust ning suhetest nende lähedastega. Mõned eakad võivad olla avatud ja julged rääkima oma jalgadega seotud probleemidest lähedastele ning paluma abi. Teised võivad aga olla tagasihoidlikumad või häbelikumad ning võivad karta teiste reaktsiooni või tunda end ebamugavalt selliste teemade arutamisel. Oluline on luua usalduslik ja toetav keskkond, kus eakad tunnevad end mugavalt oma muredest rääkima ning abi paluma vajadusel.
 
Tavaliselt ei tule ka lähedased selle peale, et tunda oma huvi oma lähedase jalatervise pärast ja probleemid avastatake täiesti juhuslikult.   Näiteks kui jalanõud ei lähe enam jalga, sest küüned on nii suureks kasvanud. 
 
Soovitan lähedastel pöörata tähelepanu eakate jalgade probleemidele, sealhulgas küünte lõikamisele, järgides järgmisi samme:
 
1. Suhtlemine: Rääkige eakaga ja küsige, kas tal on jalgade või küüntega seotud probleeme või ebamugavusi.
2. Vaatlus: Olge tähelepanelikud eaka jalgade välimuse suhtes. Kas nad näevad välja punased, paistes või valulikud? Kas küüned on liiga pikad või kumerad?
3. Hooldus: Pakkuge abi küünte lõikamisel, eriti kui eakal on raskusi oma jalgade hooldamisega, kuid veenduge, et kasutate selleks sobivaid tööriistu ja tehnikaid.
4. Professionaalne abi: Kui eakal on tõsisemaid jalgade probleeme või kui te ei tunne end kindlalt küünte lõikamisel, kontakteeruga jalaravi spetsialistiga ja leiame koos lahenduse.
5. Ennetamine: Julgustage eakat hoidma oma jalgu puhtana ja kuivana ning vältima kitsaid ja ebamugavaid jalatseid. Soovitage neil ka regulaarselt jalutada ja teha jalgade venitusharjutusi.
6. Tervisekontroll: Julgustage eakat regulaarselt kontrollima oma üldist tervist, sealhulgas jalgade seisundit, arsti juures.
 
Oluline on olla empaatiline ja hooliv ning pakkuda vajadusel toetust ja abi eaka jalgade hooldamisel.
 

Kuidas saab aidata jalaravi spetsialist eakat?

Jalasravi spetsialistsaab aidata eakat mitmel viisil:
1. Jalgade hooldus: Jalaspetsialist suudab hinnata ja ravida erinevaid jalgade probleeme, sealhulgas küünte seeninfektsioone, sissekasvanud küüsi, kalluseid ja konnasilmu. Jalaravi spetsialistid teostavad professionaalset küünte lõikamist ja vajadusel ka küünte korrigeerimist.
2. Nõustamine: Jalaspetsialist oskab anda nõu jalgade hooldamiseks ja probleemide ennetamiseks. Soovitame sobivaid jalahooldustooteid, õpetame õigeid tehnikaid jalgade pesemiseks ja kuivatamiseks ning anda soovitusi sobivate jalatsite valimiseks.
3. Ortopeediline tugi: Kui eakal on jalgade struktuuriga seotud probleeme, võib jalaspetsialist soovitada ortopeedilisi abivahendeid, nagu spetsiaalsed tallatoed või ortoosid, et leevendada valu ja parandada jala asendit.
4. Diabeedi jälgimine: Eakate diabeetikutega tegeledes saab jalaspetsialist jälgida nende jalgade tervist ning tuvastada varajasi märke haavanditest või neuropaatiast. Nad saavad anda juhiseid diabeetikutele, kuidas hoida oma jalad tervena ja vältida tüsistusi.
 
Jalahoolduse spetsialisti abi on oluline eakate jalgade tervise säilitamisel ja probleemide ennetamisel või ravimisel.
 

Mõned soovitused igapäevaseks jalahoolduseks:

– Peske jalgu sooja veega ja õrnalt seebiga.
– Kuivatage jalad korralikult, erilist tähelepanu pööraka varvaste vahedele.
– Kandke niisutavat kreemi jalgadele, et hoida nahk pehme ja niisutatud.
– Õlitage küüsi, et anda neile toitu ja lisada elastsust.
– Kontrollige regulaarselt jalgade nahka ja küüsi ning otsige haavandeid, lõikeid või muid probleeme.
– Lõigake regulaarselt küüsi.
– Kandke mugavaid ja sobiva suurusega kingi, et vältida hõõrdumist ja villide teket.
– Ärge kandke kitsaid sokke
– Tehke regulaarselt venitusharjutusi, et hoida jalalihased tugevad ja paindlikud.
 
 
Valisin 3 toodet, millest võiks olla kasu eakate jalahooldusel:
 

 

 

 

 

 

 

 

Kadri Tõnnov
Jalaravi spetsialist

 

 

 

 

 

 

 

 

Soovitame lugeda:

VITAMIINIRIKAS GOJI MARJADE PULBER

MIS ON SININE SPIRULINA?